Не пов’язані з доглядом за бджолами люди вважають, що для пасічника зима – це своєрідні канікули. Бджоли впадають у сплячку, як, наприклад, ведмеді, і не потребують найменшої уваги, поки не вилетять з вулика при настанні теплої весни. Це помилкова думка – робота пасічника триває цілий рік, без вихідних і відпусток. Робота з бджолами взимку не менш складна, ніж в інші пори року.
У природних умовах бджоли для зимівлі вибирають місця, захищені від вітрів, шуму і природних ворогів. Інстинкти такої складної організації, як бджолина сім’я обдурити не можна. Пасічник повинен забезпечити такі ж умови зимівлі – тепло, безпеку і захист від шуму. У зиму бджолина сім’я повинна йти міцною, з достатнім запасом корму, перебуваючи в міцному добротному вулику, заздалегідь утепленому. При організації зимівлі необхідно враховувати особливості породи бджіл і їх здатність виносити холод, які осінні медоноси використовувалися при закладенні зимового запасу меду.
Місце для зимівлі вибирають заздалегідь, це може бути сарай, спеціально побудований зимівник, вентильований підвал. Температура в зимівнику – від 0 до + 2, а при високій вологості, до + 4 С. Підвищення температури і вологості так само небезпечне, як і різке зниження. Вологість – у межах 80 – 85%. Вулики повинні бути захищені також від мишей, тому ставити вулики поруч з продуктами харчування, наприклад, буряком і морквою, небажано.

При зимівці на вулиці внутрішній об’єм вулика обмежують, а всі порожнечі заповнюють солом’яними матами. У вулиці бджоли, що знаходиться на вулиці, інтенсивно харчуються, виділяючи вуглекислий газ і пар, які повинні бути відведені з гнізда. Наглухо закупорювати вулики не можна, повинна бути забезпечена вентиляція вулика взимку, але без протягів. Існує два види вентиляції – за допомогою отвору в кришці, заповненого соломою, і через заґратовану прорізь в днищі, так званий, фінський варіант.
В нормальних умовах підживлення бджіл взимку не проводиться, але можливі різні ситуації, іноді навіть потрібне об’єднання сімей. Всі необхідні процедури, включаючи огляд вулика, потрібно робити не частіше одного разу на місяць, бджолам взимку потрібен спокій. Ознаки неблагополуччя в сім’ї – порушення рівномірного тихого гулу, який видає клуб бджіл в нормальному стані. Слід пам’ятати – бджоли не впадають у сплячку. Вони працюють не менше, ніж влітку. Але зусилля їх спрямовані не на збір нектару, а на збереження сил сім’ї і не втратити накопичений за літо ресурс.
Бджоли в грудні
Слід зазначити, що грудень – це не початок зимівлі, а вже ближче до середини. Підживлення бджіл у грудні проводиться, якщо помічено нестачу корму. Використовують рамку з медом, або канді, розміщуючи її над клубом бджіл. Для зимівлі бджоли формують шароподібне скупчення, одна комаха не може виділити потрібної кількості тепла для обігріву тіла і гине. А в клубі температура змінюється від 19 до 35 С, залежно від активності.
Якщо корму мало, або неправильно сформовано гніздо, клуб може розпастися, що загрожує переохолодженням і загибеллю сім’ї. Головні завдання пасічника взимку:
- стежити за поведінкою сім’ї;
- не допускати дефіциту корму;
- стежити за рівнем вологості у вулику;
- перевіряти вентиляцію;
- не допускати освітлення льотків сонячним світлом;
- захищати вулик від мишей.
Зимівка бджіл на волі вимагає такого ж спокою, як і в приміщенні. Відвідувати пасіку рекомендується не частіше 2 – 3 разів на місяць, намагаючись не створювати при цьому зайвого шуму.
Огляд бджіл проводять, коли на вулиці стоїть безвітряна, відносно тепла погода. Відкривши вулик, в першу чергу перевіряють, де знаходиться клуб. Якщо він внизу, то все в нормі. А верхнє розташування означає, що корм закінчується і потрібне зимове підживлення бджіл. З цією метою підкладають рамку з медом або канді. Також ознакою нестачі корму служить посилений шум від клубу бджіл. Якщо сім’я правильно підготовлена до зимівлі, то в грудні проблем з харчуванням виникнути не повинно.
Також бджоляр повинен оцінити кількість підмору і його стан. Якщо підмора багато і він вологий, то потрібно посилити вентиляцію. Також сигналом про підвищену вологість служить поява цвілі. І цвіль, і підмор прибирають скребком, а умови провітрювання покращують, іноді потрібно прибрати утеплення, повністю або частково. При похолоданні утеплення необхідно повернути на місце, намагаючись не потривожити бджіл.
Робота з бджолами в січні
Досвідчений пасічник відмінно знає, що середина зими є початком появи проблем з зимівлею бджіл. У гніздах ще є розплід, бджоли споживають стільки ж корму, як і в грудні, якщо бджіл не турбувати, то вони благополучно проведуть місяць. Огляд вуликів у січні проводиться не частіше 2 разів на місяць, але періодично рекомендується прослуховувати їх за допомогою фонендоскопа. Підживлення бджіл в січні проводиться при виявленні тих же ознак голоду, що і в грудні.

Також проводиться:
- очищення льотків від підмору (середина січня);
- контроль за рівнем вологості;
- перевірка ознак нападу мишей;
- визначення стану підмору;
- перевірка на наявність кліщів.
Очищення встановлених на дно вуликів планшетів і картин проводиться окремим для кожного вулика скребком, щоб не розносити можливі хвороби і кліща. Підживлення бджіл взимку, наприкінці січня, проводиться канді з підмішаними препаратами від варроатозу та нозематозу. Також можна використовувати цукор і цукрову пудру. Лікувальний канді необхідний для профілактики захворювань у майбутньому. Обробка бджіл від кліщів взимку не проводиться, її потрібно закінчити до настання холодів. Далі можлива тільки профілактика.
Робота з бджолами в лютому
Останній місяць зими – ще не кінець зимівлі бджіл. Але вже помічається активізація сім’ї. Матка починає відкладати перші яйця, і сім’я починає її активніше годувати. Звук, що виходить від клубу, ставати більш чутним, а температура підвищується до 35 С. Природно, при активізації бджіл потрібно більше їжі. Підживлення бджіл у лютому канді – один з обов’язкових етапів. Хоча деякі бджолярі вважають це питання спірним і категорично проти підживлення бджіл взимку, аргументуючи це тим, що в природних умовах додаткової їжі бджоли не отримують аж до періоду обльоту.
Лютий – небезпечний період у плані виникнення хвороб. Активізація живлення бджіл може призвести до переповнення кишечника і появи діареї. У здорових бджіл таке явище не помічається, але при ураженні паратифом або нозематозом бджоли можуть загинути, не дочекавшись обльоту. Також небезпека родині загрожує, якщо в зиму вони пішли з падлячим медом у сотах.
Підживлення бджолиної сім’ї в лютому сиропом – один з варіантів вирішення проблеми з нестачею корму. Але рідкий корм може надлишково активізувати бджіл і вони почнуть обліт завчасно. Давати сироп можна тільки в кінці місяця, якщо весна намічається ранньою і теплою. Взагалі-то зимівка на цукровому сиропі – не найкращий спосіб збереження бджолиної сім’ї, цукор швидко кристалізується, в ньому мало білка та інших корисних речовин. Взимку – це один із крайніх заходів.
Також на пасіці будуть потрібні такі роботи:
- огляд вуликів раз на тиждень;
- аналіз стану підмору;
- збільшення інтенсивності вентиляції;
- перевірка днища вулика на наявність екскрементів;
- видалення рамок із закислим медом;пересадка окремих сімей в сухі чисті вулики, якщо старі запліснівелі або загадані.
Підживлення в лютому медом у складі канді – найкращий варіант підтримки сил сім’ї. Проводиться підживлення в третій декаді місяця. Витрата підживлення повинна становити до 80 грамів на добу (доя здорової сім’ї). Огляд бджіл у лютому проводиться регулярно і ретельно, активізуються, на жаль, не тільки життєві процеси, а й хвороби. Від пасічника потрібна гранична увага і відмінне знання біології бджоли.

Пробудження від зимового спокою
Догляд за бджолами взимку закінчується при першому обльоті, починаються весняні клопоти, які не менш важливі, ніж зимові. Відбувається спонукання не в один день, і навіть тиждень, а триває від кінця лютого до початку квітня, а то й довше, залежно від погодних умов. У цей період необхідно контролювати наявність їжі у вулику. Огляд вуликів проводиться 2 рази на тиждень. Доречне підживлення цукровим сиропом, білкове підживлення, мед.
Закінчення зимівлі необхідно провести грамотно, щоб не нівелювати всі старання з утримання бджолиної сім’ї взимку. Головне – забезпечити умови, щоб перший обліт відбувся при температурі не нижче + 10 С.