Фацелія – однорічник, чудовий медонос, а також сидерат, тобто може використовуватися для поліпшення якості ґрунту. Зростає квітка всього лише один рік з моменту посіву. Мед, який збирають бджоли з рослини, дуже смачний, до того ж має велику кількість корисних якостей. З гектара площі, де ростуть квіти фацелії, за сприятливих умов збирають не менше шести центнерів продукту.

Крім того, посадка цієї рослини сприяє позбавленню ділянки від таких шкідників, як нематоди, дротяники, довгоносики, попелиці та інших. Фацелію доцільно вирощувати і тим, хто тримає різних домашніх тварин, оскільки вона є відмінною кормовою культурою.

Опис та характеристики рослини

квіти фацелії сріблястої

Для бджолярів та фермерів фацелія становить цінність своєю невибагливістю у вирощуванні. Крім того, рослина цвіте довгий час і постійно виробляє нектар, навіть після заходу сонця. Рослина належить до однорічних трав сімейства Водолістникових.

Стебель виростає до метра у висоту і має велику кількість гілочок. Листя мають перисте розсічення і розташовуються в черговому порядку. Цвіте культура дрібними квіточками, що мають сіровато-блакитний колір. Зібрані вони в суцвіття і мають форму дзвіночка.

У підборі ґрунту фацелія абсолютно непривередлива. Вона росте за будь-яких умов. Може спокійно переносити посуху і перепади температури повітря. Крім того, що рослина – медонос, її ще відносять до фітосанітарів. Її не вражають ні хвороби, ні шкідники.

До переваг фацелії слід віднести:

  • трава зростає за будь-яких умов і в будь-яку пору року за винятком зими;
  • сіяти фацелію можна де завгодно, вона невибаглива у виборі ґрунту;
  • росте навіть на ґрунті, який виснажений іншими рослинами;
  • квітне і розвивається в дощ і холодну погоду;
  • швидко росте і розвивається;
  • має багато зелені;
  • завдяки здатності швидко розкладатися в ґрунті, виконує роль добрива, багатого на азот.

Існує більше вісімдесяти сортів фацелії, які людьми використовуються для таких цілей:

  • як сидерат і мінеральне добриво;
  • для отримання якісного натурального меду;
  • для прикрашання клумб і як декоративну рослину;
  • як корми для тварин.
квіти фацелії у колосках

Як сидерат фацелія таким чином впливає на ґрунт:

  • удобрює його, виступаючи органічним добривом;
  • розпушує ґрунт, який після цієї рослини стає пухнастим;
  • структурує;
  • ґрунт насичується киснем у повному обсязі;
  • очищує ґрунт від бур’янів, притупляючи їх зростання;
  • усуває шкідників і збудників хвороб рослин;
  • нейтралізує кислотність ґрунту;
  • ароматами рослина приваблює до себе корисних комах;
  • якщо культуру залишити на зиму, то вона буде утримувати вологу, не дозволить їй сильно промерзати;
  • трава, що зійшла, захищає ґрунт від посухи, зберігаючи в ній вологу.

Завдяки великій кількості поживних речовин, що міститься в зелені, культура – відмінний корм для худоби. Тварини не тільки швидко додають у вазі, а й не хворіють.

Як бджолиний медонос фацелія дуже цінується бджолярами. З її нектару бджоли роблять дуже смачний і корисний продукт.

Дачники полюбили цю рослину за здатність прикрасити собою присадибну ділянку.

ДОПОМОГА РЯТУВАЛЬНИКАМ У ПОДОЛАННІ НАСЛІДКІВ ПІДРИВУ КАХОВСЬКОЇ ГЕС UNITED 24

Рослина ідеально підійде для декорування:

  • клумб,
  • прикореневої зони дерев,
  • ягідних чагарників,
  • грядок.

Посіяним у кашпо рослиною можна прикрасити:

  • альтанки,
  • відкриті тераси,
  • ґанок будиночка.

У саду можна створити декоративні альпійські гірки і прикрасити їх фацелією. Низькорослі сорти будуть відмінно виглядати між камінням. Високорослі сорти підійдуть для прикрашання грядок, садової ділянки на дальньому його плані.

Посів фацелії та її вирощування

Для посіву необхідно мати насіння відмінної якості – з нормальною схожістю й очищені від бур’яну. Висів насіння слід проводити у вологий ґрунт, тому що при тривалій відсутності опадів і при посіві його в сухий ґрунт насіння може взагалі не зійти. З цієї причини в посушливих районах доцільно висівати фацелію для бджолиного взятку лише в травні, червні та у другій декаді серпня, якщо були опади. У таких районах, для того щоб забезпечити досить пізній взяток, необхідно займатися обробкою донника.

насіння фацелії

Норма висіву фацелії

Найкраще висівати фацелію широкорядним способом з шириною між рядками 45-60 см. При такому посіві норма висіву насіння – 5-6 кг/га, а при звичайному рядному – 7-8 кг/га.
Якщо проводити посів фацелії в кормових травяних сумішах, то норма висіву насіння значно зменшується до 3-4 кг/га, а основні культури необхідно брати за повною нормою. Глибина посіву насіння 2-2,5 см при вологому ґрунті, а при сухому – до 3 см.

Врожайність і медопродуктивність насіння фацелії значно підвищують на виснажених грунтах використанням повних та фосфорно-калійних добрив, мікроелементів магнію та бору.

Догляд за посівами при вирощуванні фацелії полягає в основному у боротьбі з бур’яном. Необхідно приділяти цьому питанню особливу увагу. Якщо неможливо провести прополку, то бур’ян потрібно скосити поверх фацелії, яка зійшла.

Вирощування фацелії

Оскілки в Україні на багатьох землях внаслідок загарбницької війни Росіїї не має умов для повноцінного проведення сільськогосподарчих робіт, тому висівання фацелії може допомогти зберегти посадкові площі від бур’янів, стати в нагоді бджолярам та буде корисною для годування худоби.

Висівати культуру можна протягом усього сезону. Вона спокійно переносить сильні холоди, і навіть мороз в мінус дев’ять градусів не нашкодить рослині. З цієї причини висівати насіння можна відразу ж після сніготанення. На одну соту площі потрібно витратити не більше десяти грамів насіння. Цвісти фацелія починає через чотири, а то й шість тижнів.

Якщо медоносна трава фацелія висівається в ґрунт як сидерат, то в цьому випадку перший посів потрібно скосити і зорати землю. Нижній шар підніметься на поверхню, а зелена маса слугуватиме добривом. У цей час робиться вторинний посів рослини. Вдруге рослину скошують під час квітнення в середині серпня. Маса знову перемішується з ґрунтом. Таким способом городник отримує родючий ґрунт вже восени, в який можна спокійно висівати озимі культури.

Фацелію можна саджати і восени. Якщо висів робиться відразу ж після того, як був зібраний урожай, то до перших заморозків рослина ще встигне розквітнути. Таким чином можна підготувати ґрунт до весняних робіт і посадки овочів. Ґрунт буде удобрений і родючий. А бджоли отримують можливість підготуватися до зими.

ДОПОМОГА РЯТУВАЛЬНИКАМ У ПОДОЛАННІ НАСЛІДКІВ ПІДРИВУ КАХОВСЬКОЇ ГЕС UNITED 24

Фацелія на городі

Фацелію можна посіяти на овочевих грядках. У середині травня між вирослою фацілією роблять лунки і висаджують розсаду кабачків, огірків, капусти і мульчують ґрунт. Фацелія буде перший час захищати розсаду від перепадів температури вночі, від вітру і прямих сонячних променів. Через тиждень фацілію зрізають і мульчують нею ґрунт на цих же грядках – він швидко віддасть азот і дозволить зберегти вологим верхній шар ґрунту. Є метод посіву фацелії в міждурядях окученої картоплі. Така посадка захищає верхній шар ґрунту від ущільнення, зберігає вологу, клуби добре розвиваються

Збирання фацелії для насіння

Збирається фацелія, коли насіння в нижній частині суцвіть-завитків дозріють. Не можна чекати, коли настане дозрівання насіння рослин у верхній частині, тому що в такому випадку нижнє насіння почне обсипатися. Перше насіння може бути більш повноцінним і великим. Якщо фацелія виростала на полі чистому від бур’янів і дозрівання насіння у рослин відбувалося більш рівномірно, то її можна прибирати за допомогою комбайну, для цього найкраще використовувати самохідний, який переобладнаний для прибирання різних насіннєвих трав. Якщо ж спостерігається нерівномірне дозрівання насіння, то найкраще провести збирання в ранковий час за допомогою простих машин – сінокосаркою, жниварками, обладнаними зерноуловлювачами. Необхідно при цьому в той же самий день зібрати її в пучки (купи) невеликого розміру і на 3-4 дні залишити для просушки, після чого можна проводити обмолот.

заготівля насіння фацелії

Для обмолоту перевозять снопи на тік у вечірні або ранкові години. У таких випадках з пучками необхідно поводитися дуже обережно, тому що при висиханні фацелія стає досить таки ломкою. Особливо легко у неї відламуються суцвіття, а насіння дуже швидко висипається. З цієї прични не можна залишати фацелію, яку скосили, у зрізаних рядах до повної просушки на полі, тому що це може призвести до великих втрат насіннєвого матеріалу.

Відразу після проведення обмолоту насіння необхідно пропустити через віялку-сортувальницю, після чого для просушки на сонці розсипають тонким шаром або в сушарці з доведенням до вологості 14%. Фацелію очищають від сміттевих домішок за допомогою спеціального обладнання

 

Загибель бджоли Previous post Лікування бджіл на весні
насіння квасолі Next post Вирощування квасолі