Рекомендації щодо проведення весняно-польових робіт станом на 05.05.2016 р.

Агрометеорологічні умови для розвитку озимих та ярих культур добрі. Погодні умови на початку травня, особливо часті опади, сприяють широкому розповсюдженню та розвиткові хвороб зернових культур. За інтенсивності ураження борошнистою росою, гельмінто-споріозними і іншими плямистостями – 1%, септоріозом листя – 3-5% необхідно провести обприскування посівів фунгіцидами Альто Супер 330 ЕС, к.е., 0,4-0,5 л/га, Амістар Екстра 280 SC, к.с., 0,5-0,75 л/га, Дерозал 500 SC, КС, 0,5 л/га, Імпакт 25 SC, к.е., 0,5 л/га, Рекс Дуо, к.с., 0,4-0,6 л/га, Тілт 25 ЕС, к.е., 0,5 л/га, Фалькон 460 ЕС, КЕ,  0,6 л/га, Фолікур, 0,5-1,0 л/га та іншими. Повторні обробітки проти вищезазначених хвороб проводять за поновлення і наростання їх розвитку.

Обробіток фунгіцидами бажано поєднати з позакореневим підживленням мікродобривами та стимуляторами росту рослин (зараз вони є у широкому асортименті). Позакореневі підживлення рекомендуємо проводити впродовж вегетації у критичні фази розвитку культур, а саме: зернових – у фазу виходу в трубку, повторно – початок колосіння; сої, гороху – у фазу початок бутонізації, повторно – початок цвітіння; ріпаків – у фазу стеблування, повторно – до початку цвітіння; соняшнику – у фазу 4 пар справжніх листків, повторно – на початку формування зачаткових кошиків; кукурудзи – у фазу 3-5 листочків, другий раз – у фазу 7-11 листочків.

У зв’язку з високим рівнем забур’яненості посівів озимих культур та для недопущення зниження їх урожайності, необхідно завершити обробіток посівів гербіцидами.

На сьогоднішній день аграрії вже посіяли соняшник та розпочинають сівбу кукурудзи, сої, проса. Необхідно також підготовити площі під посів сорго та гречки.

Рекомендації щодо проведення весняно-польових робіт станом на 10.03.2016 р.

Сприятливі метеорологічні умови першої декади березня (плюсові денні температури повітря до +10-160С і дощ 03.03 у межах 10-16 мм) зумовили активний ріст і розвиток озимих зернових культур, зокрема відновився процес весняного кущіння і відростання вторинної кореневої системи.

На сьогоднішній час необхідно проводити роботу по підживленню озимих, зокрема і по  методу Бузницького азотними добривами на площах, де рослини укріпились або позакореневим способом з додаванням мікроелементів на площах зі слабо розвиненими рослинами.

Важливим є обстеження площ на шкодочинність хлібним туруном, зокрема по стерньовим попередникам, а також на посівах озимого ячменю на предмет розвитку гельмінтоспоріозних плямистостей та інших хвороб. У разі перевищення порогу шкодо чинності необхідно проводити обробіток посівів інсектицидами та фунгіцидами.

На сьогоднішній день необхідно уже завершувати посів  ранніх ярих зернових культур: ячменю, пшениці, гороху, вівса і продовжувати готувати площі під посів соняшнику, проса, гречки, кукурудзи, сої і інших ярих культур. Підготовка грунту повинна заключатися в закритті вологи і вирівнюванні грунту. Наявна кількість вологи в метровому шарі на рівні 110-115 мм є задовільною, але її потрібно зберегти.

Метеорологічні умови на сьогодні складаються так, що в поточному році можливо строки посіву по температурному режиму для соняшнику настануть раніше  ніж зазвичай, і до цього необхідно бути готовими (заготовити насіння, добрива, підготувати техніку і т.ін.).

Рекомендації щодо проведення весняно-польових робіт станом на 24.02.2016 року

За останній тиждень особливих змін на озимому полі не відбулось. Озимі повільно вегетують. На багатьох площах відмічено відростання вторинної кореневої системи, у окремих рослин корінці уже сягають 3,0-3,5 см.

Практично усі площі озимої пшениці на поточний час збереглись. По озимому ячменю значні пошкодження відмічено по сортах чисто озимого типу. Сорти дворучки активно відросли у взятих нами зразках (до 80%), також уже візуально видно відростання їх рослин у польових умовах.

На 24.02 природні умови складають поки що сприятливо для росту і розвитку рослин озимих, прогноз оптимістичний.

На сьогоднішній день потрібно постійно проводити обстеження усіх посівів, визначитись з їх станом. Питання підсіву і пересіву потрібно вирішувати по кожному полю окремо, але спішити з цим питанням думаємо не потрібно, так якщо така погода буде продовжуватись, то стан озимих може значно  поліпшитись і площі-претенденти на підсів і пересів значно зменшаться.

Однозначно, що практично усі посіви озимих вийшли із зими ослаблені з недостатнім фазовим розвитком. А тому потрібно допомогти рослинам мінеральним живленням, тобто на часі необхідно починати підживлення озимих.

Як такого традиційного способу підживлення по мерзлоталому ґрунту уже мабуть застосувати буде не можливо, площ на яких можна зараз провести підживлення сівалками теж дуже мало (по розвинутих озимих) то  зараз можливі лише варіанти поверхневого внесення мінеральних добрив при першій же можливості виходу в поле або авіацією.

Важливо – це те, що дози азоту в зв’язку з ослабленістю рослин в поточному році необхідно збільшувати (до 120-150 кг аміачної селітри).

Так як в ґрунті в останні роки відмічається нестача мікроелементів  то обов’язково повинно бути передбачено внесення їх під час підживлення карбамідом позакореневим способом або при обприскуванні фунгіцидами і гербіцидами.

Друге, що на часі – це закриття вологи і вирівнювання ґрунту під ярі культури, особливо на площах де була проведена зяблева оранка. При чому цю роботу необхідно робити за першої можливості виходу в поле, щойно ґрунт перестане приставати до робочих органів. Запізнення  із закриттям вологи на один день приводить до втрат води не менше 50-60 т/га, а у вітряну погоду і набагато більше (до 70 т/га).

Третє, уже потрібно приступити до  посіву ранніх ярих: ярої пшениці, ярого ячменю, вівса, гороху.

 

Запаси продуктивної вологи в ґрунті станом на 24.02.2016 р.

п/п

Культура Шар ґрунту,см Запаси продуктив-ної вологи, мм Оцінка волого-запасів
1 Озима пшеницяпо стерні

0-20

16-21

незадовільні

0-100

112-116

задовільні

2 Озима пшеницяпо соняшнику

0-20

18-20

задовільні

0-100 118-123

задовільні

 1404917323_Polivaem-ogorod-pravil-no_5

КОМПЛЕКС ВЕСНЯНО-ПОЛЬОВИХ РОБІТ В ГОСПОДАРСТВАХ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В 2016 РОЦІ (НАУКОВО-ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ)

КОМПЛЕКС ВЕСНЯНО-ПОЛЬОВИХ РОБІТ В ГОСПОДАРСТВАХ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В 2016 РОЦІ (НАУКОВО-ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ)

field-of-maize-crops

  Recomendasii-2016.doc (320.0 KiB, 489 скачиваний)

Рекомендації з підготовки та проведення сівби озимих культур у Миколаївській області під урожай 2015 року

ЗМІСТ

Розміщення у сівозміні

4

Обробіток ґрунту

5

Удобрення озимих зернових культур

7

Сортова політика та насінництво

8

Сівба озимих зернових культур

11

Особливості сівби озимого жита, тритикале і ріпаку

13

Захист посівів озимих культур в осінній період

15

 

  recomendacii2015.doc (940.0 KiB, 790 скачиваний)

Організація та технологія збирання ранніх зернових в 2014 році (Рекомендації)

ЗМІСТ

1 Метеорологічні умови вегетації озимих і ярих зернових культур

2 Організаційні та технологічні аспекти збиральних робіт

3 Підвищення якості зерна озимої пшениці

4 Експрес – метод визначення фаз стиглості

5 Методика визначення біологічного рівня урожайності зерна

6 Визначення часу скошування рослин

7 Агротехнічні вимоги

8 Підготовка поля до збирання

9 Строки збирання

10 Способи збирання

11 Збирання насінницьких посівів та забезпечення господарств насінням

12 Збирання ріпаку

13 Зменшення непродуктивних витрат пального при проведенні збиральних робіт

14 Протипожежна безпека

Скачать =>>

  recomendacii_12062014.doc (226.0 KiB, 603 скачиваний)

КОМПЛЕКС ВЕСНЯНО-ПОЛЬОВИХ РОБІТ В ГОСПОДАРСТВАХ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В 2014 РОЦІ (НАУКОВО-МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ)

УДК: 631.5: 633.1 (477.7)

Комплекс весняно польових робіт в господарствах Миколаївської області в 2014 році. /Науково-методичні рекомендації/. – Миколаїв, 2014. – 59 с.

 

Завантажити =>

  rec_2014_vesna.pdf (861.9 KiB, 1,735 скачиваний)

 

Льодяна кірка, її шкодочинність і методи боротьби з нею на посівах озимих

Періодично в зимовий період в Миколаївській області, а ще частіше  в її південних районах складаються несприятливі погодні умови   для  зимівлі  озимих культур, зокрема утворення  льодяної кірки під час випадання опадів у вигляді дощу чи мокрого снігу при мінусовій температурі повітря.

При випаданні дощу на мерзлу землю без снігового покриву утворюється притерта  льодова кірка  і при наявності снігового покриву підвішена  льодяна кірка.

Зазвичай більша шкодочинність  притертої льодяної кірки, яка проявляється у порушенні газообміну  внаслідок низької проникності льоду  для кисню та вуглекислоти. Шкодочинність шкірки  визначається її товщиною, тривалістю покриття нею рослин, температурою повітря та ступенем загартованості  покритих нею рослин. Чим товстіша  кірка  та  довший період її дії і нижча температура повітря,  тим наслідки непередбачуючі. Дія притертої кірки товщиною 2-4 см. на протязі 20 днів  – гине приблизно до 40%  рослин, на протязі 40 днів –  до 60% рослин. Кірка товщиною 6- 10 см спричиняє загибель до 50 % рослин  уже через 15 днів. Більш триваліша дія може призвести  до повної загибелі посівів. Підвішена льодяна кірка менш шкодочинна.

Повне знищення кірки і зокрема притертої  не можливе, особливо коли до закінчення зимового періоду ще залишається багато часу і спрогнозувати синоптичну  ситуацію важко.

Варіанти розвитку ситуації  на полях  покритих льодяною кіркою є такими:

1.Випадання снігу на притерту льодяну кірку  дещо знизить силу  її шкодочинності.

2.Різке потепління  призведе до танення  кірки.

3.Посилення морозів при відсутності снігу на льодяній кірці ще сильніше загострить   ситуацію, так як лід у 5 разів  теплопровідніший  за сніг і це може призвести  до загибелі рослин уже  від морозу.

4.На площах де озимі були  ослаблені та утворилась товста  притерта льодяна кірка ( більше 4-х см) можливий   пересів.

Для зниження шкодочинності льодяної кірки  рекомендувано застосовувати:

1.Розкидання в кінці зими по льоду для прискорення його танення перегною, торфу, чорнозему, попелу, темних видів добрив ( каїніт, калійна селітра).

2.Коткування полів кільчасто-шпоровими катками.

3.Внесення аміачної селітри  на початку потепління.

Користь від внесення зараз аміачної селітри сумнівна, так як може спричинити утворення при короткочасному потеплінніі ще сильнішої кірки, а при мінусових температурах до непродуктивних витрат азоту в повітря.

Єдиним ефективним  і економічно виправданим  методом боротьби із товстою підвішеною кіркою зараз  може бути коткування. Ефективність буде на тих полях де методом проби видно що кірка дійсно руйнується. При тонкій підвішеній  кірці зазвичай значного пошкодження рослин не  спостерігається.

Директор МДСДС ІЗЗ НААН                                            В. Н. Ганганов

Рекомендації з підготовки та проведення сівби озимих культур у Миколаївській області під урожай 2014 року

Рекомендації розроблені на основі узагальнення багаторічних досліджень Миколаївської ДСДС та досвіду сільгосппідприємств південного Степу України. Розраховані на широке коло фермерів, спеціалістів, керівників сільськогосподарських підприємств.

В розробці рекомендацій взяли участь:  В.І. Травянко,  Г.Ф.  Похилько, О.П. Васильковець,  В.М. Ганганов,  А.І. Шаповалов,   Н.М. Шахова,  В.В. Дикий,  В.М. Бутов,  О.П. Серветник,  В.М. Сівак,  В.О. Порудєєв.

ЗМІСТ

Вступ

1. Розміщення у сівозміні

2. Обробіток ґрунту

3. Удобрення озимих зернових культур

4. Сортова політика та насінництво

5. Сівба озимих зернових культур

6. Особливості сівби озимого жита, тритикале і ріпаку

7. Захист посівів озимих культур в осінній період

  recomendacii_pid_urogay_2014.pdf (658.5 KiB, 1,416 скачиваний)

Науково-практичний семінар «Своєчасна сортозаміна і сортооновлення – надійний резерв збільшення виробництва сільськогосподарської продукції»

14 червня науковці Миколаївської державної сільськогосподарської дослідної станції ІЗЗ НААН України прийняли участь у науково-практичному семінарі «Своєчасна сортозаміна і сортооновлення – надійний резерв збільшення виробництва сільськогосподарської продукції», що проходив на базі ТОВ «Золотий колос» Жовтневого району.

На пленарному засіданні, серед багатьох виступаючих, виступив і завідуючий відділу трансферу інновацій в рослинництві і тваринництві Миколаївської ДСДС, кандидат с.-г. наук Дикий В.В. із доповіддю «Сортова політика озимих культур під урожай 2014 року». Також були заслухані доповіді Похилька Г.Ф. – заступника директору департаменту агропромислового розвитку Миколаївської облдержадміністрації, Коваленка О.А. – завідувача кафедри рослинництва МДАУ, Лифенка С.П. – завідувача лабораторії селекції інтенсивних сортів пшениці СГІ-ННЦ насіннєзнавства та сортовивчення, доктора с.-г. наук, професора, Лупинос Т.М. – провідного наукового співробітника Інституту олійних культур та ін.

Пленарна частина була присвячена актуальним питанням по проведенню збирання ранніх зернових культур, умовам прийомки та визначення якості зерна, особливостям підготовки ґрунту та внесенню мінеральних добрив під урожай 2014 року та ін.

Увазі гостей також був представлений демонстраційний полігон, де розміщений широкий спектр сортів озимої пшениці, озимого ячменю, озимого тритикале, озимого ріпаку, ярого ячменю, еспарцету, проса, гречки, фацелії, вівса, чумизи, гірчиці, коріандру, льону.

IMG_1466

IMG_1510

IMG_1488

IMG_1474

 В рамках проведення семінару вийшли в світ рекомендації по проведенню збирання ранніх зернових культур, підготовлені співробітниками Миколаївської ДСДС сумісно зі спеціалістами департаменту агропромислового розвитку Миколаївської облдержадміністрації.

Рекомендации скачать =>

  recomend_2013_zbir_zerno..pdf (277.6 KiB, 1,130 скачиваний)

НАУКОВО-МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

КОМПЛЕКС ВЕСНЯНО-ПОЛЬОВИХ РОБІТ В ГОСПОДАРСТВАХ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ В 2013 РОЦІ

(НАУКОВО-МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ)

Комплекс весняно польових робіт в господарствах Миколаївської області в 2013 році. /Науково-методичні рекомендації/. – Миколаїв, 2013. – 63 с.

Рекомендації розраховані на широке коло керівників та спеціалістів сільськогосподарських підприємств різних форм власності, фермерів, студентів.

Скачать=>

  Recomendacii_vesna_2013.pdf (836.1 KiB, 1,901 скачиваний)

  

Методичні рекомендації підготували:

Інститут зрошуваного землеробства НААН – Р.А. Вожегова,                Ю.О. Лавриненко, М.П. Малярчук, С.О. Заєць, А.М. Коваленко.

Миколаївська державна сільськогосподарська дослідна станція ІЗЗ НААН –  П.В.Хомяк, В.В.Дикий, В.М.Бутов, Л.В.Андрійченко, М.П.Залевська, Н.М.Шахова,  А.І.Шаповалов , В.О.Богданов, В.М.Оглобліна, С.П.Єремєєва, Савостяник С.Ю.

Головне управління агропромислового розвитку Миколаївської облдержадміністрації – О.В.Піскун, Г.Ф.Похилько, М.О.Васильковець.

  

Рекомендації розроблені для господарств південного регіону за результатами досліджень Миколаївської ДСДС з виконання ПНД “Землеробство”, “Зернові культури”, “Олійні культури”, “Цукрові буряки”, “Овочеві і баштанні культури”, “Картоплярство”, “Захист рослин”.

ЗМІСТ

1

Принципи обґрунтування сівозмін у господарствах Миколаївської області………………………………………………

2

Озимі зернові культури
2.1 Метеорологічні умови осінньої вегетації та перезимівлі озимих культур………………………………………………………
2.2 Обстеження посівів та методи оцінки життєздатності рослин……………………………………………………………….
2.3 Удобрення………………………………………………………
2.4 Пересів та насів…………………………………………………
2.5 Прогноз фітосанітарного стану посівів озимих зернових в період  їх  весняно-літньої вегетації та заходи по їх захисту……

3

Ярі зернові, зернобобові та круп’яні культури
3.1 Сортова політика та насінництво…………………………….
3.2 Ячмінь, овес…………………………………………………….
3.3 Яра пшениця……………………………………………………
3.4 Горох……………………………………………………………
3.5 Кукурудза………………………………………………………
3.6 Сорго……………………………………………………………
3.7 Просо та гречка…………………………………………………
3.8 Захист посівів ярих зернових, зернобобових та круп’яних культур………………………………………………………………

4

Технічні культури
4.1 Соняшник………………………………………………………..
4.2 Соя……………………………………………………………….
4.3 Озимий ріпак……………………………………………………
4.3 Цукрові буряки…………………………………………………

5

‎Овочеві культури……………………………………………………

6

Картопля……………………………………………………………..

7

Раціональне використання зрошуваних земель…………………..

8

Додатки………………………………………………………………

Рекомендації з підготовки та проведення сівби озимих культур в Миколаївській області під урожай 2013 року Рекомендації з підготовки та проведення сівби озимих культур в Миколаївській області під урожай 2013 року

  recomendacii_2013.doc (280.0 KiB, 1,242 скачиваний)

Рекомендації розроблені на основі узагальнення багаторічних досліджень Миколаївської ДСДС та досвіду сільгосппідприємств південного Степу України.

Рекомендації розраховані на широке коло фермерів, спеціалістів, керівників сільськогосподарських підприємств.

В розробці рекомендацій взяли участь:  В.І. Травянко, О.В. Піскун, Г.Ф. Похилько,   В.М. Бутов,   П.В. Хомяк,  А.І. Шаповалов, Н.М. Шахова,  В.В. Дикий,  Л.В. Андрійченко,   М.П. Залевська.

Зміст

 

  1. Попередники та структура посівних площ……………….. 4
  2. Особливості обробітку ґрунту…………………………………… 5
  3. Удобрення озимих зернових культур………………………… 7
  4. Використання соломи як добрива……………………….8
  5. Сортова політика та підготовка озимих до сівби………… 9
  6. Сівба озимих зернових культур та норми висіву……….. 12
  7. Захист посівів озимих зернових культур в осінній період…………………………………………………………. 15