Оперативна інформація про стан і розвиток шкідливих організмів в господарствах Миколаївської області станом на 03.04.2018 року

В звітному періоді утримувалася дуже тепла та суха погода. Денна температура повітря становила 24-29⁰С, нічна – знаходилася в межах 8-12⁰С тепла.  Агрометеорологічні умови не сприяють вегетації сільгоспкультур. Низька відносна вологості повітря та наявність суховійних явищ призвели до швидкого висихання верхніх шарів грунту, що одночасно ускладнювало утворення сходів та початкового росту ярих зернових та зернобобових культур. Інтенсивне наростання тепла сприяло прискоренню ростових процесів. Фазовий розвиток озимих та ранніх ярих зернових культур проходить з випередженням середніх багаторічних строків на 1-2 тижні. Станом на 30 квітня суми активних та ефективних температур повітря становили:

 

Позитивні температури

Ефективні  температури

Вище 0º

Вище +5º Вище +5º Вище +10º

Норма

2018р. Норма 2018р. Норма 2018р.  Норма

2018р.

431-492° 456-526° 339-400° 392-468° 161-208° 237-293° 34-60°

98-135°

Зернові культури

Продовжується міграція клопа шкідливої черепашки. За даними проведених обстежень встановлено, що станом на 02.05.2018 року на посіви переселилося близько 75-90% зимуючого запасу шкідника. Клопами заселено 5-20% обстежених посівів озимої пшениці за середньої чисельності від 0,2 до 1 екз./м². Злаковими попелицями заселено 20% обстежених площ та 1-2% рослин озимини, при чисельності 2,0-6,0 екз./рослину. Чисельність хлібних блішок на 30% обстежених площ складає 1-5 екз./м². Характерні ознаки пошкоджень відмічені на 3-15% рослин. Жуками хлібних п’явиць за чисельності 0,5-1,0 екз./м² заселено 20% площ. Відсутність вологи суттєво стримує розвиток хвороб. На посівах озимої пшениці відмічається здебільшого септоріоз, ознаки якого виявлені на 20-30% площ та 2-10% рослин, за переважно слабкої інтенсивності. Гельмінтоспоріозні плямистості поширилися на 50-70% обстежених площ  озимого та 10-15% ярого ячменів, де уражено 15-35% та 2-5% рослин відповідно.

 Горох

Спостерігалося наростання шкодочинності бульбочкових довгоносиків, які заселили 100% обстежених площ, за чисельності 5-9 екз./м². Пошкоджено 5-12% рослин.

 Озимий ріпак (масове цвітіння)

На посівах ріпаку спостерігається шкодочинність комплексу шкідників.  Оленка волохата заселила переважно крайові смуги посівів. Чисельність шкідника складає 2-3, максимально до 8 екз./рослину, пошкодженно 6-18% рослин. Ріпаковим квіткоїдом заселено 50-80% обстежених площ при середній чисельності шкідника 1-2 екз./рослину, пошкодження відмічені на 5% рослин. На 20% площ за чисельності 1-2 екз./м² розвиваються хрестоцвітні клопи.

 Плодові, овочеві культури

З 1 травня відмічено початок льоту яблуневої плодожерки, за добу на феромонну пастку обліковувалося в середньому по 2 метелика (Березанський район). Спостерігалося посилення льоту гронової листокрутки – на феромонні пастки в середньому відловлювалося по  25-50 метеликів за тиждень. На присадибних ділянках відмічені перші ознаки ураження винограду мілдью та розвитку повстяного кліща (1-3% листя).

Спостерігається активний розвиток колорадського жука (1-2 жука/м²), проходить спарювання та відкладання яєць.

СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських угідь в господарствах Миколаївської області від 06.06.2017 р.

Обстеженнями обласної Фітосанітарної інспекції встановлено, що на посівах озимої пшениці, озимого та ярого ячменів спостерігається значне ураження рослин хворобами – гельмінтоспоріозом, борошнистою росою, септоріозом, відмічені перші ознаки ураження бурою іржею. Погодні умови сприяють активному їх розвитку.

Тепла, волога, з частими опадами погода сприятиме поширенню хвороб колоса- фузаріозу, септоріозу, альтернаріозу. Для недопущення втрат урожаю від ураження рослин хворобами, рекомендовано провести захисні обробки посівів зернових колосових культур дозволеними фунгіцидами.
При проведенні захисних обробок використовуються пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування.
Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

На посівах зернових колосових культур проходить літ, яйцекладка та відродження гусениць зернової совки. Шкодочинність фітофага полягає в тому, що гусениць молодших віків вгризаються всередину зерна і там живляться. Починаючи з четвертого віку вони об’їдатимуть зерно повністю. Живлення фітофага триватиме до збирання врожаю. Крім того, гусениці живитимуться також зерном у валках, на токах, у зерносховищах, а після збирання врожаю — падалицею.

Крім того, очікується початок заселення посівів хлібними жуками та імаго хлібного туруна. Зазначені шкідники живитимуться зерном, період шкодочинності триватиме близько 30 днів.

Для недопущення втрат зерна потрібно проводити постійний моніторинг посівів та за необхідності захисні заходи. Економічний поріг шкодочинності:

  • жуки, турун – 3-5, або більше екз./м²;
  • гусениці совок – 20 екз./100 колосків.

Проведеними обстеженнями також встановлено, що на посівах озимих зернових чисельність личинок клопа шкідливої черепашки складає 1-5 екз./м², за віковим складом переважають личинки І-ІІ віків. З 12-13 червня близько 5-30% личинок прогнозовано досягнуть ІІІ віку – оптимального терміну для проведення захисних заходів.

Для недопущення пошкодження посівів та збереження якості зерна, за наявності або перевищення економічного порогу шкодочинності (ЕПШ): 2 і більше екземплярів фітофага на м² у посівах сильних і цінних сортів пшениці, на решті посівів 4-6 екз./м², рекомендовано провести захисні заходи.

 При проведенні захисних обробок слід використовувати пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування.

Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

Імаго хлібного туруна
Імаго хлібного туруна
%d0%bd%d0%be%d0%b2%d1%8b%d0%b9-%d1%80%d0%b8%d1%81%d1%83%d0%bd%d0%be%d0%ba-16
Звичайна зернова совка
Імаго хлібного жука
Імаго хлібного жука

Клоп-шкідлива черепашка

Клоп-шкідлива черепашка

ФІТОСАНІТАРНИЙ СТАН на 24.04.2017 р.

Проведеними обстеженнями встановлено, що на посівах озимих зернових спостерігається шкодочинність комплексу шкідників, відмічена наявність значної кількості бур’янів та ураження рослин хворобами, розвитку яких сприяють погодні умови.

Для недопущення пошкодження рослин та зниження урожайності, при встановлені оптимального температурного режиму, рекомендуємо терміново провести захисні заходи – в першу чергу проти бур’янів та хвороб.

При проведенні захисних обробок використовуються пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування.

Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві». Нагадуємо, що відповідно до п. 6.1.7 зазначених правил адміністрація господарств зобов’язана завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, сповіщати населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення таких робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Згідно вимог чинного законодавства, до всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, робітники повинні допускатися по наряду при наявності відповідного допуску і посвідчення про спеціальну підготовку та медичної книжки встановленого зразка на право робіт із пестицидами.

За матеріалами Управління фітосанітарної безпеки.

ПРОГНОЗ фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту озимих культур у господарствах Миколаївської області на ранньовесняний період 2017 року

В осінній період 2016 року розвиток шкідливих організмів на посівах озимих культур мав здебільшого помірний характер. Значної шкодочинності шкідників та ураження рослин хворобами не спостерігалося. Погодні умови сприяли загалом добрій перезимівлі шкідників.

 ЗЕРНОВІ КУЛЬТУРИ

Протягом ранньовесняного період загрозу посівам озимих зернових культур становитиме комплекс шкідливих організмів: хлібна жужелиця, злакові мухи, частково хлібні блішки, п’явиці, озима совка та мишоподібні гризуни, серед хвороб – борошниста роса, септоріоз та гельмінтоспоріозні плямистості.

Шкідники

За даними грунтових обстежень хлібною жужелицею заселено 28% посівів озимих зернових культур. Найбільший зимуючий запас шкідників зберігається у Баштанському, Врадіївському, Казанківському, Миколаївському, Березанському та Очаківському районах, де їх чисельність складає 0,5-2,0 екз./м². Відновлення живлення фітофага відбуватиметься за підвищення середньодобових температур до +8+10°С.  Найбільш активний період шкодочинності жужелиці очікується протягом ІІ декади березня – першої половини квітня.                                                                                          

Першочерговим заходом для попередження пошкодження посівів личинками шкідника є проведення обстежень, зокрема по стерньових попередниках. При локальному розповсюдженні шкідника обробляють осередки пошкодження з охопленням 10-15 метрової зони навкруги них, за дифузного розселення – обробляється вся площа.

В квітні можлива шкодочинність злакових мух (гесенська, пшенична, шведська). З підвищенням температури відбуватиметься заляльковування личинок, після чого розпочнеться виліт мух, що зазвичай спостерігається в І-ІІ декадах квітня. Через 5-10 днів після яйцекладки відбуватиметься відродження личинок, які пошкоджуватимуть рослини.

Значної шкодочинності злакових мух на озимих зернових культур не прогнозується. Основну увагу необхідно звернути  на ярі зернові в період сходів, де можливе формування осередків з підвищеною чисельністю шкідника. Друге покоління шведської мухи завдаватиме шкоду сходам кукурудзи. Сприятимуть розвитку мух тепла та суха погода.

 

 

 

У ранньовесняний період можлива осередкова шкодочинність озимої совки та інших видів підгризаючих совок. При прогріванні грунту на глибині 20 см до 10°С, гусениці підніматимуться у поверхневі шари грунту, їх живлення прогнозовано триватиме до ІІ декади квітня, після чого відбуватиметься заляльковування.

З підвищенням  температурного режиму, прогнозовано в І декаді квітня, посіви почнуть заселятися хлібними п’явицями та хлібними  блішками. В осередках високої чисельності шкідників можливі значні пошкодження рослин. Характерними ознаками пошкоджень п’явицями є продовгуваті наскрізні отвори на листовій пластині. Блішки зіскоблюють м’якоть з верхньої сторони листка, внаслідок чого пошкоджені ділянки мають вигляд вузьких продовгуватих смужок і плям, розкиданих по всьому листку.

Хвороби

Восени минулого року погодні умови сприяли розвитку хвороб, що призвело до накопичення значного зимуючого запасу їх збудників. Інфекційний запас борошнистої роси зберігається на 20% площ та 1-5% рослин пшениці. Зараження рослин відбуватиметься при зростанні температурного режиму до +3-5°С. За оптимальних умов: +14+17°С та 90-100% вологості повітря, інкубаційний період в середньому триватиме 4-5 днів. Першочергово уражуватимуться загущені  посіви на підвищеному азотному фоні.

Інфекційний запас септоріозу зберігається на 10-20% площ та 1-3% рослин озимої пшениці. Проростання спор збудника септоріозу відбувається за 100% відносної вологості та температури +4°С (оптимум +20+24°С). Інкубаційний період хвороби в залежності від температури складає 7-25 днів. Особливо сильний розвиток хвороби відбуватиметься за частих дощів при оптимальних температурах і слабких вітрів. Джерелом інфекції септоріозу є уражене листя, рослинні залишки, додатково – дикоростучі злакові трави.

З відновленням вегетації на посівах озимого ячменя продовжиться розвиток гельмінтоспоріозних плямистостей, запас інфекції яких зберігається на 10-30% площ. Сприятимуть поширенню хвороби помірні температури (+18+20°С) та підвищена вологість повітря. Першочерговими заходами для обмеження шкодочинності гельмінтоспоріозів є проведення профілактичних фунгіцидних обробок у фазу весняного кущення.

 

ОЗИМИЙ РІПАК

Шкідники

         На посівах озимого ріпаку після відновлення вегетації шкодитиме ріпаковий пильщик. Зимуючий запас якого зберігається на 10-30% посівів ріпаку, за щільності 0,5-2,0 личинки на кв. м. Живлення шкідника прогнозовано триватиме впродовж ІІІ декади березня – ІІ декади квітня. Літнє покоління пильщика також шкодитиме на дозріваючих посівах ріпаку та гірчиці. Після перезимівлі посіви ріпаку заселятиме стебловий приховано-хоботник, а починаючи з  середини квітня цілий  комплекс шкідників – квіткоїди, листоїди, клопи, тощо.

 Хвороби

         При підвищенні температурного режиму рослини ріпаку уражуватимуться фомозом, переноспорозом та борошнистою росою, запас інфекції яких зберігається на 30-50% посівів. Інтенсивність ураження наростатиме по мірі зростання температури повітря, сприятиме розвитку збудників наявність вологи.

Злакові мухи на посівах озимої пшениці

Шахова Н.М., ст. науковий співробітник, кандидат біол. наук

Миколаївський інститут агропромислового виробництва

Шаповалов А.І. начальник відділу фітодіагностики

Державна інспекція захисту рослин Миколаївської області

Наведені багаторічні дані динаміки чисельності злакових мух у Миколаївській області. Показано вплив строків сівби та попередників озимої пшениці на чисельність злакових мух.

Ключові слова: озима пшениця, злакові мухи, динаміка, строки сівби, попередники, ефективність.

Приведены многолетние данные динамики численности злаковых мух в Николаевской области. Показано влияние сроков посева и предшественников озимой пшеницы на численность злаковых мух.

Ключевые слова: озимая пшеница, злаковые мухи, динамика, сроки посева, предшественники, эффективность.  

  zlak_muhi.pdf (222.6 KiB, 1,487 скачиваний)

Захистити озимі восени

В.А. Іщенко,

заступник директора, заступник керівника ЦНЗ,

кандидат сільськогосподарських наук,

Миколаївський інститут АПВ

 

Н.М. Шахова,

старший науковий співробітник,

кандидат біологічних наук,

Миколаївський інститут АПВ

 

А.І. Шаповалов,

начальник відділу прогнозування та фітосанітарної діагностики,

Державна інспекція захисту рослин Миколаївської області

  zahist_ozim_vosen.pdf (92.4 KiB, 732 скачиваний)

Удосконалення хімічного захисту озимої пшениці від сисних шкідників в умовах південного Степу

Н.М. Шахова, кандидат біологічних наук

Л.К. Антипова, кандидат сільскогосподарських наук

Н.І. Коцюрубенко, молодший науковий співробітник

Миколаївський інститут агропромислового виробництва

Наведені результати досліджень по застосуванню інсектициду в суміші з регулятором росту рослин. Показана ефективність дії піретроїдних інсектицидів різних препаративних форм проти личинок сисних шкідників.

Приведены результаты исследований применения инсектицида в смеси с регулятором роста растений. Показана эффективность действия пиретроидных инсектицидов разных препаративных форм  против личинок сосущих вредителей.

  ozima_pshen.pdf (429.1 KiB, 1,020 скачиваний)

КЛОП ШКІДЛИВА ЧЕРЕПАШКА ТА ЗАХИСТ ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ В ПІВДЕННОМУ СТЕПУ УКРАЇНИ

УДК 633.11:632.7/477.7 ШАХОВА Н.М. ШАПОВАЛОВ А.І.

Наведені багаторічні дані динаміки чисельності клопів шкідливої черепашки (Eugaster integriceps Put.) в Миколаївській області. Показано вплив попередників і строків сівби озимої пшениці на кількість клопів у зоні південного Степу України. Наведені результати досліджень про ефективність дії сучасних інсектицидів проти клопів шкідливої черепашки на посівах озимої пшениці.

  ozima_pshen.pdf (429.1 KiB, 1,020 скачиваний)

Сисні шкідники на посівах озимої пшениці Південного Степу України

С.М. Бабич, кандидат сільськогосподарських наук
Інститут захисту рослин УААН
Н.М. Шахова, кандидат біологічних наук
Н.І. Коцюрубенко, молодший науковий співробітник
Миколаївський інститут агропромислового виробництва
Кривогуз В.С., начальник відділу фітосандіагностики
Державна інспекція захисту рослин Миколаївської області

Наведені багаторічні дані динаміки чисельності сисних шкідників в Миколаївській області. Показано вплив строків сівби та попередників на чисельність сисних шкідників. Наведена ефективність застосування сучасних інсектицидів проти личинок сисних шкідників.

С.Н. Бабич, Н.М. Шахова, Н.И. Коцюрубенко, В.С. Кривогуз
Сосущие вредители на посевах озимой пшеницы южной Степи Украины

Приведены многолетние данные динамики численности сосущих вредителей в Николаевской области. Показано влияние предшественников и сроков посева озимой пшеницы на численность сосущих вредителей. Приведена эффективность применения современных инсектицидов против личинок сосущих вредителей.

S.N. Babich, N.M. Shahova, N.I. Kotsjurubenko, V.S. Krivoguz.
Sucring pests in crops of the winter wheat in the southern steppe of Ukraine.

The long-term data of dynamics of numerosity of sucring pests in Nicolaev region is given. The influence of preceding crops and sowing terms of winter wheat on population density of cucring pests is shown. Effictiveness of action of application of contemporary insecticides against the larvas of sucring pests is given.

  sos_vred_na_posevah.pdf (180.5 KiB, 1,300 скачиваний)

Хлібний турун (Zabrus tenebrioides G.) на посівах озимої пшениці Південного Степу України

  Hlibniy_turun.pdf (187.9 KiB, 1,072 скачиваний)

Шахова Н.М., старший науковий співробітник, кандидат біологічних наук

Іщенко А.В., зав. сектором захисту рослин

Коцюрубенко Н.І., молодший науковий співробітник Миколаївський  інститут АПВ

Кривогуз В.С., начальник відділу фітосандіагностики. Державна інспекція захисту      рослин Миколаївської області

Наведені багаторічні дані динаміки чисельності хлібного туруна (Zabrus  tenebrioides G.)  в Миколаївській області.

Показано вплив строків сівби озимої пшениці на розвиток та чисельність хлібного туруна.

Наведено ефективність токсикації насіння озимої пшениці інсектицидом проти шкідника.

Приведены многолетние данные динамики численности хлебной жужелицы (Zabrus  tenebrioides G.)  в Николаевской области.

Показано влияние сроков посева озимой пшеницы на развитие и численность хлебной жужелицы.

Приведена эффективность токсикации семян озимой пшеницы інсектицидом против вредителя.

The long-term data of dynamics of numerosity of a ground bееtle (Zabrus  tenebrioides G.) in Nikolaev region are given.

Effect of  sowing terms of  winter wheat on development and population density of  a ground   beеtle is shown.

Effectiveness of  toxication of  seeds of winter wheat by insecticide  agaist the pest is given.